V Javorjah so se ob 8. uri pred šolo zbrali vsi novi šolarji v spremstvu staršev, bratcev in sestric. Tretješolci so jim zapeli pesem »Prvič v šolo«, nato sta vse skupaj nagovorila ravnateljica OŠ Poljane Metka Debeljak in župan Občine Gorenja vas – Poljane Milan Čadež. Ravnateljica je otrokom in njihovi učiteljici podarila rožo, za katero bodo skrbeli, župan pa je vsakemu poklonil slovensko zastavo. Nato so se otroci z vzgojiteljico odpravili v razred.
Najprej so spoznali učilnico, ki si jo bodo delili z učenci tretjega razreda, nato so prisluhnili pravljici »Gusarji ne hodijo v šolo«. Izdelali so tudi osebne zastavice in ko so se z njimi  predstavili sošolcem, prejeli so rumene rutke ter tako tudi uradno postali prvošolci. Sledila je malica s sladkim prigrizkom. Ko se je sprejem končal, so novopečene šolarje pred šolo prevzeli njihovi starši.